Logo
Logo
a

Menu

Siedziba

Adres: Klinika HMS, ul. Franciszka Rzeźniczaka 21a/11, 65-119 Zielona Góra
Email: rejestracja@klinikahms.pl
Telefon
Ortopedia: +48 505 189 555
Pediatria i Rehabilitacja: +48 601 595 443

Nowatorska metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej ARTHREX ACP/SVF

W skrócie

Jest to technika polegająca na pobraniu z ciała komórek macierzystych oraz płytek krwi, czyli komórek posiadających właściwości regeneracyjne. Komórki pobierana są z tkanki tłuszczowej z brzucha (tzw. komórki podporowe naczyń) oraz z krwi (osocze bogatopłytkowe). Następnie komórki wprowadza się w chore miejsce lub staw. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, co czyni go praktycznie bezbolesnym. Zabieg trwa ok. dwie godziny.

Wstęp

Przedstawiona tutaj metoda leczenia należy do tzw. terapii biologicznych. Metody te polegają na pozyskaniu z naszego ciała komórek mających potencjał pobudzenia gojenia i regeneracji, skoncentrowaniu tych komórek w niewielkiej objętości, a następnie podaniu ich do chorego miejsca lub stawu, aby wywołać proces regeneracji i gojenia.

Kliniczne takie działanie ma spowodować zmniejszenie objawów klinicznych, poprawę funkcjonowania stawu, a w niektórych wypadkach wyleczenie chorego miejsca.

W ostatnim czasie popularność terapii biologicznych znacznie wzrasta. Związane jest to z szybkim rozwojem tej gałęzi medycyny. Duża zaletą tych terapii jest ich niewielka inwazyjnością oraz małe ryzyko powikłań.

 

Założenia teoretyczne

Ideą wszystkich metod biologicznych jest uzyskanie komórek, które mają potencja pobudzenia regeneracji, posiadają lub wytwarzają związki przeciwzapalne oraz potrafią różnicować się w inne komórki naszego ciała. Tak pozyskane komórki koncentrujemy w niewielkiej objętości i następnie podajemy za pomocą iniekcji w chore miejsce.

W opisanej metodzie uzyskujemy:

mezenchymalne komórki macierzyste posiadające zdolność stymulacji układu immunologicznego wspierającego naturalną odporność, inicjujące procesy naprawcze. Komórki te rozpoznają miejsce uszkodzonych tkanek i przekształcają się w dojrzałe komórki tkanek wymagających naprawy – tkankę kostną, chrzęstną lub łączną.

• preadipocyty – komórki wpływające na namnażanie komórek w organizmie, wspierających procesy regeneracyjne

osocze i fibrynę bogatopłytkową – mające wpływ na uwalnianie czynników wzrostu

• komórki hematopoetyczne – stymulujące rozwój naczyń krwionośnych

• macierz pozakomórkowa – złożonej struktury zespalającej tkanki i komórki

Warto zwrócić uwagę, że metoda ta łączy komórki macierzyste pozyskiwane z tłuszczu (stromalna frakcja naczyniowa- SVF) oraz osocze bogatopłytkowe, które pozyskujemy z krwi (osocze bogatopłytkowe stosowane jest często jako samodzielna forma terapii biologicznej).

Wskazania:

• łagodna lub umiarkowana choroba zwyrodnieniowa stawów w I – III stopniu zaawansowania, objawiająca się bólem i poranną sztywnością stawów, powysiłkowymi dolegliwościami bólowymi wynikającymi z uszkodzenia i zużycia chrząstki stawowej.

• urazy sportowe, wynikające z przeciążenia więzadeł, ścięgien i mięśni.

• uszkodzenie sportowe stawów kolanowych i barku (wybrane uszkodzenia stożka rotatorów, łąkotek itp.).

Przeciwwskazania:

• Złe samopoczucie, czynne choroby ogólne, miejscowe infekcje, opryszczka

• Ciąża i karmienie piersią

• Zaburzenia krzepliwości krwi

• Choroby autoimmunologiczne i nowotworowe

• Niewystarczająca ilość tkanki tłuszczowej

W literaturze pojawia się coraz więcej doniesień dotyczących rezultatów leczenia z użyciem tej metody.

Jedna z nowszych praca opublikowana w sierpniu 2021 będąca metaanalizą czyli posumowaniem wielu innych praca wykazała, że aktualne dowody wskazują, że wstrzyknięcia komórek macierzystych SVF powoduje największą poprawę w zakresie bólu i wyników czynnościowych u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego w czasie jednego roku obserwacji.

Warto zaznaczyć, że praca obejmowała prawie 9000 pacjentów i porównywała wyniki po wstrzyknięciu do stawu kolanowego leków sterydowych, kwasu hialuronowego oraz osocza bogatopłytkowego (PRP)

Anil U, Markus DH, Hurley ET, Manjunath AK, Alaia MJ, Campbell KA, Jazrawi LM, Strauss EJ. The efficacy of intra-articular injections in the treatment of knee osteoarthritis: A network meta-analysis of randomized controlled trials. Knee. 2021 Oct;32:173-182. doi: 10.1016/j.knee.2021.08.008. Epub 2021 Sep 6. PMID: 34500430.

Wykonanie zabiegu:

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z tkanek brzucha oraz na pobraniu krwi.

Następnie po odpowiedniej obróbce, pod kontrola USG, podaje się preparat do chorego miejsca lub stawu.

Cała procedura trwa około dwie godziny

Pacjent jest w stanie samodzielnie wrócić do domu.

Tkankę tłuszczową pobiera się z tkanki podskórnej brzucha. Miejsce pobrania tkanki tłuszczowej przygotowuje się w standardzie zabiegu operacyjnego. Po dezynfekcji pola operacyjnego osłania się je jednorazowym jałowym obłożeniem chirurgicznym. Z zachowaniem aseptyki dokonuje się nakłucia skóry, po czym za pomocą kaniuli wykonuje się znieczulenie. Dzięki tej procedurze zabieg staje się bezbolesny. Po uzyskaniu znieczulenia za pomocą kaniul pobiera się tkankę tłuszczową, miejsca nacięć zamyka specjalnymi plastrami i zabezpiecza opatrunkami (duże plastry, które zostają na skórze brzucha przez 3 dni). Uzyskany tłuszcz poddawany jest specjalnemu procesowi odwirowania w profesjonalnym urządzeniu, dzięki czemu możliwe jest pozyskanie z preparatu najbardziej istotnych składników. Opisana technika zachowuje podścieliskowe komórki naczyniowe, pericyty oraz mezenchymalne komórki macierzyste.

Następnie pobierana jest krew żylna. Z krwi żylnej uzyskiwane jest osocze bogatopłytkowe (ACP). Oba uzyskane koncentraty: osocze bogatopłytkowe (ACP) oraz komórki macierzyste (SVF) łączy się.

Otrzymany produkt gotowy jest do podania w miejsce toczącego się procesu chorobowego.

Okres po zabiegu:

Pacjent powinien unikać wysiłku przez przynajmniej 1-2 tygodnie po zabiegu, należy również unikać korzystania z sauny i solarium,. Miejsce pobrania tkanek oraz miejsce ich podania może być obrzęknięte przez 4-5 dni po iniekcji, może pojawić się podskórny krwiak. Zmianę opatrunków wykonuje się co 2-3 dni z unikaniem ich zamoczenia. Plastry skórne usuwa się po około 3 dniach, a same plasterki na skórze po ok. 10 dniach. Dla zmniejszenia obrzęku można stosować okłady schładzające. Sam zabieg nie wymaga specjalnej rekonwalescencji. Po zabiegu pacjenci mogą wrócić do codziennego rytmu życia.

W indywidualnych przypadkach lekarz może zalecić zastosowanie leczenia przeciwzakrzepowego lub antybiotykoterapii.

Warto zaznaczyć, że w związku z tym, że zabieg opiera się na gojeniu i regeneracji efektów spodziewamy się po około 4-6 tyg. od zabiegu.

Przygotowanie do zabiegu Arthrex ACP/SVF

Nie należy spożywać alkoholu na dwie, trzy doby przed zabiegiem.

Nie należy spożywać tłustych potraw w okresie dwóch dób przed zabiegiem.

Należy zwiększyć spożycie wody w dni poprzedzające zabieg do 2 L dziennie.

Należy unikać nikotyny.

W przypadku przyjmowania leków p-krzepliwych nalży poinformować o tym na wizycie kwalifikacyjnej.

Podsumowując:

1. Komórki macierzyste to takie, które mają zdolność do przekształcania się w inne komórki naszego organizmu.

2. Technika Artrehx SVF/ACP czyli uzyskanie komórek zlokalizowanych we frakcji podporowo-naczyniowej jest mało inwazyjna i praktycznie bezbolesna, dodatkowo pozwala na połączenie komórek macierzystych z osoczem bogatopłytkowym, co jeszcze potęguje potencjał regeneracyjny komórek.

3. Idea metody polega na zmniejszeniu lub całkowitym usunięciu dolegliwości bólowych chorych stawów oraz poprawy jakości i funkcjonowania.

4. Istnieją silne przesłanki, że jest to obecnie najskuteczniejsza metoda leczenia choroby zwyrodnieniowej wśród metod biologicznych.

5. Mimo wszystko obecnie metoda nie pozwala na odwrócenie zmian zwyrodnieniowych, czyli nie potrafimy sprawić, aby zniszczone stawy stały się zupełnie zdrowe.

 

Cena zabiegu wynosi 7500 zł. 

Literatura:

1. Koh i in.: Adipose-Derived Mesenchymal Stem Cells With Microfracture versus Microfracture alone: 2-Year Follow-up of a Prospective Randomized Trial. Arthroscopy, 2016; 32 (1): 97 – 109

2.Nguyen i in.: Comparative Clinical Observation of Arthroscopic Microfracture in the Presence and Absence of a Stromal Vascular Fraction Injection for Osteoarthritis. Stem Cells Trans Med, 2016; 5: 1 – 9

3. Konrad Słynarski i in.: Treatment of Osteoarthritis: Adipose Derived Stem Cell and PRP Therapy. Sportärztezeitung. 2017; 3: 14 – 18

4. Anil U, Markus DH, Hurley ET, Manjunath AK, Alaia MJ, Campbell KA, Jazrawi LM, Strauss EJ. The efficacy of intra-articular injections in the treatment of knee osteoarthritis: A network meta-analysis of randomized controlled trials. Knee. 2021 Oct;32:173-182. doi: 10.1016/j.knee.2021.08.008. Epub 2021 Sep 6. PMID: 34500430.